لوازم جانبی ویلچر

لوازم جانبی ویلچر

لوازم جانبی ویلچر یا wheelchair accessories چیست؟ ویلچر یکی از ابزارهای بسیار کاربردی برای افرادی است که در جا به‌ جایی دچار مشکل هستند. در حال‌ حاضر اگر شما برای خرید ویلچر برقی و یا دستی اقدام کنید، با مدل‌های مختلفی رو به ‌رو خواهید شد که هر یک دارای ویژگی ‌های منحصر به ‌فردی بوده و از قابلیت ‌هایی برخوردار می‌باشند. وجود لوازم جانبی ویلچر باعث شده تا امکانات مختلفی برای افراد معلول فراهم شود تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از این صندلی ‌های حمل ‌و نقل استفاده کرده و به فعالیت‌های روزانه خود بپردازند.

به‌طورکلی به تجهیزاتی که باید به همراه ویلچر به مشتریان ارائه ‌شده تا در زمان خراب شدن از آن‌ها استفاده کنند، تجهیزات جانبی ویلچر گفته می‌شود. به دلیل این ‌که این محصولات در مدل‌ های گوناگون ساخته می‌شوند، بنابراین تجهیزات جانبی آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. با این‌وجود برخی از نمونه‌ها همانند لاستیک، صندلی، تکیه ‌گاه، کمکی و.. در اکثر مدل‌های ویلچر دستی و یا برقی مشترک هستند. شما  می‌توانید این لوازم را از مراکزی که به  خرید و فروش ویلچر می‌پردازند، تهیه کنید. ویلچر باید حتما از لوازم جانبی مناسبی برخوردار باشد تا بتوان در مواقع نیاز آن‌ها را تعویض کرده و نهایت استفاده از این صندلی‌های حمل ‌و نقل را داشت.

 

اهمیت لوازم جانبی برای خرید ویلچر برقی یا دستی

همان ‌طور که در ابتدای مطلب به این ‌موضوع اشاره کردیم، به‌ طور کلی ویلچرها دو گروه دستی و برقی قرار می ‌گیرند. مدل‌های برقی بیشتر برای افرادی که دچار ناتوانی جسمی شدیدی هستند، مناسب بوده و مدل دستی برای کسانی که به‌ صورت مقطعی به ویلچر نیاز دارند انتخاب مناسبی خواهد بود. زمانی‌که شما برای خرید ویلچر اقدام می‌کنید، فروشنده باید به همراه محصول تجهیزاتی را به شما ارائه دهد تا بتواند در صورت نیاز جهت تعویض آن‌ها اقدام کنید. در حقیقت عدم وجود یکی از تجهیزات جانبی باعث شده تا عملکرد ویلچر و درست نبوده و میزان کارایی آن کاهش یابد و نتواند انتظار افراد آسیب ‌دیده را برآورده کند.

با گذشت زمان و همچنین پیشرفت چشمگیر تکنولوژی تمامی لوازم جانبی ویلچر دچار تغییرات اساسی شده‌اند و در حال‌ حاضر در بالاترین کیفیت ممکن به شکل کارآمدی به خریداران عرضه می‌شوند. در ویلچر برقی و یا  ویلچر دستی تعداد و همچنین نوع تجهیزات جانبی ممکن است با یکدیگر تفاوت داشته باشد. اما همچنان تعداد دیگری از لوازم نیز در تمامی مدل‌های ویلچر مشترک است. شما باید نسبت ‌به  این محصولات آن‌ ها اطلاعاتی را به دست بیاورید. به ‌همین دلیل نیز در ادامه به معرفی انواع تجهیزات جانبی صندلی چرخ ‌دار پرداخته و در خصوص هر یک توضیحاتی را بیان می‌کنیم.

 

اهمیت لوازم جانبی برای خرید ویلچر برقی یا دستی

 

انواع لوازم جانبی ویلچر

لوازم جانبی ویلچر به تجهیزاتی گفته شده که در کنار یکدیگر می‌توانند به کارایی و حرکت یک صندلی حمل‌ونقل کمک کنند. همان‌طور که گفته شد، عدم وجود هر یک از این تجهیزات و می‌تواند میزان کارایی و ویلچر را پایین بیاورد. از جمله انواع لوازم جانبی این محصول که در تمامی مدل‌ها مشترک بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 چرخ‌ها

چرخ ها مهم‌ترین رکن ویلچرهای هستند که در دو گروه اصلی و فرعی و قرار خواهند گرفت. چرخ‌های اصلی دارای سایز بزرگ بوده و در دو قسمت ویلچر تعبیه می‌شوند و چرخ‌های فرعی نیز معمولاً در قسمت پشتی ویلچر هستند.  موادی که در ساخت لاستیک‌های این چرخ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، به دو شکل جامد  و پنوماتیک می‌باشد. لاستیک‌های جامد دارای وزن سبک سنگین‌تری بوده اما مقاومت آن‌ها نیز در مقابل عواملی نظیر ساییدگی بالاست. اما به دلیل این ‌که وزن بالایی دارند، جابجایی آن‌ها تا حدی دشوار بوده و باعث افزایش وزن ویلچر می‌شود.

چرخ  های پنوماتیک وزن کمتری دارند و جابه‌جایی آن‌ها برای افراد معلول راحت‌تر خواهد بود. اما مقاومت این چرخ‌ها تا حدودی نسبت‌به لاستیک‌های جامد پائین‌تر است.

 

 چرخ‌ها

نشیمنگاه

نشیمنگاه جزو اصلی‌ترین و حساس‌ترین لوازم جانبی ویلچر می‌باشد. چرا که استفاده از محصولات مناسب برای ساخت آن ممکن است باعث ایجاد زخم بستر در بدن بیماران شود. به ‌طور معمول این لوازم را از فوم‌های ضد حساسیت و کیسه‌های هوایی می‌سازند که باعث راحتی افراد معلول در زمان نشستن شود.

ترمز

ترمز های ویلچر در واقع میله‌ های فلزی هستند که در دو طرف صندلی قرار می‌گیرند و در مواقعی که نیاز است تا ویلچر به ‌صورت ثابت باشد، از حرکت آن جلوگیری خواهند کرد. البته که در مدل‌های برقی نیازی به وجود ترمز نیست و این کار به‌صورت خودکار پس‌از برداشتن دست از روی دکمه‌ها انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اکنون تماس بگیرید